Pazartesi- Cumartesi 09:00 - 19:00

Pazar- KAPALI

0532 514 24 88

info@eladazizli.com

Whatsapp

0532 514 24 88

Takip Et
Op.Dr.Elad Azizli  >  Septoplasti – Burun Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı
septoplasti

Septoplasti – Burun Kıkırdak veya Kemik Eğriliği / Deviasyon Ameliyatı

Septoplasti Nedir?

Burun tıkanıklığı, burundan alınan havanın engellere takılması ve rahat bir şekilde akciğerlere gönderilememesi, yani solunumun burun bölgesinde engellenmesidir. Bu engelleme, burun kıkırdak / kemiği eğriliği (deviasyon), burun eti (konka), geniz etinde büyüme (adenoid hypertrophy / adenoid vegetation) gibi burnun anatomik yapısındaki bozukluklardan veya bu yapılara ait sinüzit, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan oluşan iltihaplanmalardan kaynaklanır.

Rahat bir solunum, taşınan oksijen nedeniyle başta beyin olmak üzere vücudun tüm organ ve yapıları için hayati önem taşır. Burun tıkanıklığı ya da başka bir nedenle solunumun normal gerçekleştirilememesi; kısa dönemde sinüzit, baş ağrısı, horlama, burun ve geniz akıntısı, yorgunluk ve bitkinliğe yol açar. Uzun dönemde ise uyku bozukluklarına, kalp, tansiyon ve akciğer rahatsızlıklarına, sebep olur.

Burun boşluğunu sağ ve sol boşluk olmak üzere ikiye ayıran, ön tarafta kıkırdaktan, arka bölümde ise kemikten oluşan ve normalde düz olması gereken, üzeri mukoza ile kaplı burun orta bölmesine Septum veya Nazal Septum ismi verilir.

Çeşitli nedenlerle septumda oluşan eğriliklere yönelik yapılan cerrahi müdahaleye Septoplasti denir.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) Nedir?

Septoplasti, genellikle yaşanan burun travmaları sonucunda septumda oluşan eğriliklerin (septum deviasyonu)  düzeltilmesini amaçlayan, kıkırdak ve kemik alınmasından ya da kıkırdak yapının yeniden düzenlenmesinden ibaret olup, burnun şeklini değiştirmeyen burun kıkırdak ve / veya kemik eğriliği yani deviasyon ameliyatıdır. Hem septumdaki eğriliği, kemik ya da kıkırdaktaki kırığı düzeltmeyi hem de burnun dış kısmındaki şekil bozukluğu ile kemerli yapı, burun ucu düşüklüğü, burun kanatlarında deformasyon gibi görünüş bozukluklarını düzeltmeyi amaçlayan cerrahi müdahaleye ise Septorinoplasti denir.

Burnun içinde septumdan başka, burnu nemlendirerek alınan havanın geçişini kolaylaştıran burun eti (konka) bulunmaktadır. Başta deviasyon baskısı olmak üzere farklı nedenlerle konkalarda şişme ve büyüme (hipertrofi) oluşur. Septum düzeltilse de bozulan yapısı nedeniyle konkalar nefes almayı güçleştirir. Bu nedenle; septoplasti ameliyatlarının çoğunda konkalara da müdahale edilir.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) Neden Yapılır?

Septum deviasyonu burun tıkanıklığına, burun tıkanıklığı ise rahat nefes alamamanın getirdiği diğer rahatsızlıklara ya da hastalıklara sebep olur. Ancak deviasyon birçok insanda belli bir seviyede bulunduğundan, bütün septum eğrilikleri tedavi edilmez. Ameliyat kararı verilirken deviasyonun derecesine, nefes alma zorluğunun şiddetine ve bu problemlerin başka hastalıkları ortaya çıkarıp çıkarmadığına ya da var olan hastalığı tetikleyip tetiklemediğine bakılır. Özellikle sık sık yinelenen sinüzit veya farenjit iltihapları, burun kanamaları, geniz akıntıları, sürekli yaşanan burun tıkanıklığı, koku alma kaybı, kronik baş ağrısı, nefes alma güçlüklerinin sebep olduğu aşırı horlama, uyku bozukluğu, ağız kuruluğu, boğaz enfeksiyonları gibi belirtiler septoplasti ameliyatı için yeterli görülmektedir.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) Nasıl Yapılır?

Septoplasti ameliyatı için öncelikle teşhis muayenesi yapılır. Muayene esnasında;  septum, septum arka kısmı, burun etleri ve dokuları, sinüs kanalları gibi burnun iç yapısını oluşturan alanlar radyografik görüntüleme ya da kameralar yardımıyla incelenir. Burun içinde oluşan bozukluklar tespit edilir. Eş zamanlı olarak operasyon için gerekli görülen tetkikler yapılır.

Genel, lokal ya da sedasyon anestezi türlerinden birisine hastanın da fikri alınarak cerrah tarafından karar verilir. Kıkırdak veya kemik eğriliği, ihtiyaç duyulduysa burun eti (konka) müdahaleleri; kemik kesimi (osteotomi) ve törpü ile tıraşlama yöntemleriyle burnun içinde yapılır. Septoplasti ameliyatları; burun ucu kesilmeden, burun deliklerinden içeri girilerek ve kesi işlemleri tamamen burnun iç kısmında kalacak, burun dışında hiçbir iz bırakmayacak şekilde tamamlanır. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir. Yaygın olarak tampon yerine, içerisinde hava geçiş kanalları bulunan silikon splintler kullanılır.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) Kimlere Yapılabilir? 

Henüz fizyolojik gelişimini tamamlamamış olan genç erişkinler ile gençlerde, büyüme devem etmekte ve yüzün de büyümesiyle burnun görünüşü ile işlevi değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca ameliyatlar çoğunlukla genel anestezi altında yapıldığından, genç yaşta bu uygulamaya maruz kalmaları hem çocuk hem de aile açısından çok büyük bir stres kaynağı olmaktadır. Doktorun gerekli görmesi ve acil vakalar dışında, rinoplasti ameliyatlarının kızlarda 15-16 yaşından sonra, erkeklerde ise 17-18 yaşından sonra yapılması genel bir kabul olarak uygulanmaktadır. Bazı özel ve gerekli durumlarda Çocuk Septoplasti ameliyatları da yapılabilmektedir. Ancak zorunlu olan bu operasyon, mümkün olan en az müdahale ile tamamlanır.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Operasyon günü ya da ertesi gün taburcu olmayı müteakip iki-üç gün sonra, eğer burun eti (konka) müdahalesi yapılmışsa beş ila yedi gün sonra silikon splintler çıkarılır. Bu süre sonunda, baş bölgesi ıslatılmadan sadece vücudu yıkayacak şekilde duş alınabilir. Bir hafta içerisinde varsa burna yerleştirilmiş olan ateller alınır ve bantlar yapıştırılır. Bu süreçte normal duş alınabilir. Onuncu günde ise bantlar çıkarılır. Septoplasti ameliyatında; burun içine atılan dikişler 15-20 gün içerisinde kendiliğinden dökülür. Ameliyattan 15 gün sonra havuz ya da denize girilebilir. Daha sonra doktor tarafından yürütülecek kontrol süreci başlar.

İyileşme sürecinin her döneminde burun, darbelerden korunmalı ve travma oluşması engellenmelidir.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) Sonrasında İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Uygulama esnasında, müdahale edilen yumuşak dokulardan sızan kan, gözaltı çukurlarında toplanabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında göz çevresinde yer yer morarma ve şişmeler görülebilir. Özellikle beyaz tenli kişilerde ameliyat sonrası morluk biraz daha fazla görülmektedir. 1-2 gün hafif kanamalar olabilir. Sonrasında ise sümüksü akıntı ve kabuklanmalar oluşur.

İkinci günden sonra yeme içmede bir kısıtlama söz konusu değildir. Onuncu günde bantların çıkarılmasıyla normal günlük yaşama dönülür, uçağa binilebilir. Göz çevresinde oluşan morarmalar geçmediği sürece güneşe çıkılmaz, çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka şapka kullanılır.

Operasyonu takip eden günlerde burun bölgesinde aşırı kanama, iltihaplanma, burun içinde yapışıklık ve aşırı bir ağrı hissedilirse, vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekir.

Eğer siz de nefes almakta zorlanıyor ve sık sık sinüzit, baş ağrısı, horlama, burun ve geniz akıntısı gibi problemler yaşıyorsanız iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

(***Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. Yukarıda not edilen bilgiler  ortalama değerlerdir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.)

WhatsApp chat