Pazartesi- Cumartesi 09:00 - 19:00

Pazar- KAPALI

0532 514 24 88

info@eladazizli.com

Whatsapp

0532 514 24 88

Takip Et
Op.Dr.Elad Azizli  >  Konka Bülloza Cerrahisi

Konka Bülloza (Hava Keseli Konka – Concha Bullosa) Cerrahisi

Konka (Burun Eti) Nedir, Ne İşe Yarar?

Burun boşluğunu sağ ve sol olmak üzere iki bölüme ayıran, kıkırdaktan ve kemikten oluşan burun orta bölmesine Septum ismi verilir.

Burun Eti yani Konkalar (concha / turbinate) burnun içinde, burun dış duvarından orta merkez hattında bulunan septuma doğru yarım C şeklinde uzayan, kemik ve yumuşak dokudan oluşan yapılardır.  Sağ ve sol bölmenin her birinde genelde 3, bazen 4 tane bulunur. Alt, orta ve üst konka olarak isimlendirilirler. Burnun yapısına paralel olarak en altta bulunan konka en büyük, en üstteki en küçük olan konkadır. Konka, halk arasında yanlış bilindiği gibi geniz eti değil, farklı bir yapısı, lokasyonu ve işlevi olan bir yapıdır.

Konkalar, burnun yerine getirdiği birçok fonksiyon için hayati öneme sahiptirler. Konkaların görevi, burundan solunan havanın hızını keserek yavaşlatmak, havayı yaklaşık 25 0C’ye kadar ısıtarak akciğere girişe hazır hale getirmek, nemlendirmek, yabancı maddeler ile parçacıklardan temizlemek ve bazı enzimler üretmektir.

Özellikle orta konkanın görevi, burun yoluyla alınan havanın doğrudan sinüslere girişini engellemektir.

Konkalar nefes alma işlemi esnasında, işlevlerini yerine getirebilmek ve akciğerleri koruyabilmek için kan dolaşımına bağlı olarak zaman zaman büyüyüp küçülürler. Bu şekilde hava yolları stabil olmaktan çıkar ve dış etkenlere uyum sağlayan, kontrol edilebilir dinamik bir yapıya bürünürler.

Akciğerleri kir, toz, virüs, bakteri ve toksinlerden koruyan ve havayı filtreleyen burun kıllarının (siliya – cilia) nemli kalması ve kurumaması için bu büyüyüp küçülmeler her iki burun boşluğu tarafından eş zamanlı ve senkronize olarak değil, sırayla ve vardiyalı olarak yapılır. 30 dakika ile 6 saat arasında değişen bu vardiya şeklinde çalışmaya nazal döngü (nazal siklus – nasal cycle) denir. Solunan toplam hava miktarı değişmediğinden, kişiler bu farklılığı anlamazlar. Nazal döngü esnasında, bir burun boşluğu yani hava kanalı konkanın şişmesiyle çok az hava geçirerek burun kıllarını dinlendirmeye başlar, diğeri ise normal hava akışını sağlar.

Nazal döngünün, burun kıllarını dinlendirmesinin ve nemli tutmasının yanında diğer görevi ise iyi koku alınmasını sağlamaktır. Koku alma, solunan havanın içerisindeki kimyasallarla ilgili bir durumdur. Bazı kimyasalların kokularının anlaşılabilmesi için koku almaçlarında (reseptör) daha uzun süre kalmaları gerekir. Nazal döngü esnasında az hava geçiren kapalı burun boşluğundaki yavaş hareket eden havada bulunan kimyasalların kokuları daha iyi algılanır.

Son yapılan çalışmalarda Bipolar Bozukluk ve Şizofreni gibi psikolojik hastalıklarda dahi nazal döngünün etkisinin olduğu savunulmaktadır.

Konka Bülloza (Hava Keseli Konka – Concha Bullosa) Nedir?

Konka Bülloza (concha bullosa), konkanın kemik dokusunda hava boşluklarının, hava keseciklerinin (pnömatizasyon) oluşmasıdır. Burun yan duvarlarında en sık görülen anatomik bozukluktur.

Konka bülloza, üst ve alt konkalarda nadiren görülmesine rağmen orta konkada sıklıkla görülür. Burnun tek tarafında oluştuğu gibi her iki boşluktaki konkalarda da eş zamanlı olarak meydana gelebilmektedir.

Genelde belirti göstermeden, sessiz bir seyir izleyen konka bülloza, orta konkanın büyümesine sebep olarak; orta burun pasajının ve sinüslere giden hava kanallarının tıkanmasına, bunun sonucu olarak da; kronik sinüs iltihaplanmalarına, sinüsler ve gözler etrafında basınç ve ağrı oluşmasına, kronik baş ağrısına, nadiren kulak ve çene ağrısına yol açmaktadır. En iyi tanı ve teşhis yöntemi Bilgisayarlı Tomografidir.

Konka bülloza, oluşumuna göre Lamellar Konka Bülloza, Bülböz Konka Bülloza ve Ekstensif Konka Bülloza olmak üzere üç farklı şekilde sınıflandırılabilir:

Lamellar Konka Bülloza: Hava keselerinin, orta konkanın dikey lamelinde (ince tabaka) görüldüğü konka büllozadır.

Bülböz Konka Bülloza: Hava keselerinin, orta konkanın soğanlı bölüm olarak adlandırılan alt bölümünde görüldüğü konka büllozadır.

Ekstensif (Kapsamlı) Konka Bülloza: Hava keselerinin, hem konkanın dikey lamelinde hem de orta konkanın alt bölümünde görüldüğü konka büllozadır. En sık görülen tiptir.

Konka Bülloza (Hava Keseli Konka – Concha Bullosa) Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Konka Bülloza (concha bullosa) ameliyatı genellikle kırma, türbinoplasti (konka şekillendirme) ya da konka rezeksiyonu / redüksiyonu (konka alma/küçültme) yöntemlerinden biri kullanılarak yapılır.

Kamera eşliğinde buruna girilerek balon gibi şişmiş olan burun etinin sinüslerin ağzına bakan yarısının kesilip çıkartılması şeklinde yapılan Konka Bülloza (concha bullosa) ameliyatı yöntemine Endoskopik Konka Rezeksiyonu / Redüksiyonu denir.

Endoskopik konka rezeksiyonu / redüksiyonu, konka büyümesinde kemik yapısının etkin olduğu, radyo frekans uygulaması ile istenen sonucun alınamadığı durumlarda kullanılır.

Endoskopik konka rezeksiyonu / redüksiyonu, konka bülloza tedavisi için etkili bir yöntemdir. Fazla kanamaya ya da travmaya neden olmadan, sinüslere giriş bölgesi olan osteomeatal kompleksine rahatlıkla erişimi sağlar. Ayrıca yapılan minimal cerrahi sayesinde, konka dışında bulunan mukozalı yapıya zarar verilmediğinden, operasyon sonrası konka görevini eksiksiz yerine getirebilir ve burun içi yapışmalar görülmez.

Yaygın olarak mikrodebrider cihazı kullanılır. Bu cihazla sadece hastalıklı olan bölge üzerinde çalışılır. Hastalıklı doku törpülenerek ya da tıraşlanarak temizlenirken, etrafında bulunan sağlıklı dokuya zarar vermemek için eş zamanlı olarak müdahale sahası yıkanır ve vakumla temizlenir. Bu ileri teknolojiye sahip cihazla zaman ve emek yoğunluğu azaltılmış olur. Yaklaşık yarım saat gibi kısa bir sürede işlem tamamlanır. Ayrıca mukozalı yapıya zarar verilmediği için operasyon sonrası tampon kullanma ihtiyacı da ortadan kalkmaktadır.

Ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Ancak kanama artışını önlemek için 3-4 gün süreyle burun, travmaya neden olabilecek darbelerden ve aşırı sümkürmeden korunmalıdır. Yaklaşık iyileşme süresi 6-8 haftadır.

Eğer siz de sürekli burun tıkanıklığı yaşıyor, nefes almakta zorlanıyor ve sık sık sinüzit, baş ağrısı, horlama, burun ve geniz akıntısı gibi problemler yaşıyorsanız iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

(***Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. Yukarıda not edilen bilgiler  ortalama değerlerdir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.)

WhatsApp chat