Pazartesi- Cumartesi 09:00 - 19:00

Pazar- KAPALI

0532 514 24 88

info@eladazizli.com

Whatsapp

0532 514 24 88

Takip Et
Op.Dr.Elad Azizli  >  Çene Ucu Protezi

Çene Ucu Protezi (İmplant)

Çene Ucu Protezi (İmplant) Nedir?

Vücut içerisindeki canlı dokuların içine ya da üzerine yerleştirilen cansız maddelere implant denir. Eksik oluşmuş ya da çeşitli sebeplerle eksilen, deforme olan uzuv ve yapıların yerine takılan ve yerine takıldığı uzvu taklit edecek şekilde işlev gören protez de canlı doku içerisine takıldığı için aynı zamanda bir implanttır. Protezler; diş protezi, çene-yüz protezi, kol protezi, saç protezi gibi kullanıldıkları bölgenin adıyla anılırlar. Titanyum, altın, vinil, akrilik, porselen, kauçuk gibi farklı maddelerden yapılırlar.

Çene protezleri ise, estetik görünümün değiştirilmesi, zayıf olan yapıların desteklenmesi ve ağız – çene bölgesinde doğuştan itibaren ya da sonradan meydana gelen boşlukların doldurulması maksadıyla kullanılırlar. Söz konusu boşluklar yutkunma, yemek yeme, çiğneme ve konuşma gibi yaşamsal fonksiyonları etkileyebildiği gibi, görünüm açısından da bireylerin psikolojik yapısını bozabilmektedir.

Burun ucu ile çene ucunun aynı hizada ve yüz ile uyumlu olması, yüzün orantılı ve güzel görünmesini sağlamakta ve simetrinin oluşumuna katkı sağlamaktadır. Simetriyi ve görünümü bozan çene yapısı bozukluklarıyla ilgili en sık rastlanan durum; çenenin küçük ve geride bulunmasıdır. Dişlerin ya da alt çenenin konumunda herhangi bir anormallik olmadan, sadece alt çene ucunun küçük olmasına Mikrogeni denir. Çene görüntüsünün, tüm yüzün görünümüne etki ettiği düşünüldüğünde, mikrogeninin profile olan olumsuz etkisi daha açık anlaşılacaktır. Mikrogeni problemi için en uygun çözüm yöntemleri çene ucu dolgusu ve çene ucu protezidir. Ancak çene ucu dolgusu geçici ve tekrarlanması gereken bir uygulamadır, kalıcı bir sonuç elde edilememektedir.

Mikrogeni nedeniyle ortaya çıkan simetri ve uyum bozukluğunu gidererek çeneye estetik bir görünüm kazandırmak maksadıyla çenenin ucundaki bölgeye implant yerleştirme şeklinde yapılan cerrahi müdahaleye Çene Ucu Protezi denir. Çene ucu protezi; yüzün estetik görünümü değiştirmek için, ihtiyaç duyulan alanlara yapılan ameliyatlar (profiloplasti)  ve çene geliştirme müdahaleleri (genioplasti) içinde en çok tercih edilenlerden biridir. Sonuçları kalıcıdır. Müdahale sonrasında; yüz uyumu iyileşir, simetri oluşur, çene görünümü güçlenir ve boyun – çene çizgisi belirginleşir.

Çene Ucu Protezi (İmplant) Nasıl Yapılır?

Çene ucu protezi; 17-18 yaş sınırını geçerek kemik gelişimini tamamlamış ve diş yapısında sorun olmayan kişilere uygulanabilen, ağrısız bir müdahaledir. Hastanın şikâyet ve talepleri göz önünde bulundurularak, iki boyutlu ya da üç boyutlu simülasyonlar kullanılarak, yapılacak müdahalenin planlaması yapılır ve operasyon sonrası oluşacak muhtemel görüntü değerlendirilir.

Hamile ve bebek emziren anneler, yüksek tansiyon hastaları, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, cilt problemi olanlar, daha önce yüz bölgesinden ameliyat geçirmiş olanlar uygulama öncesi mutlaka doktoru bilgilendirmelidirler.

Kullanılan protezler / implantlar; farklı boyut ve formda (levha, küre, blok) olacak şekilde, güvenli ve esnek olan birçok farklı malzemeden üretilmektedir. Çoğunlukla silikon ve medpor protezler kullanılır:

Silikon malzemeler; kaygan yapıları nedeniyle küçük kesilere rahatlıkla yerleştirilip çıkarılabilmektedirler. Ancak aynı kayganlık nedeniyle yerlerinden oynayabilmekte, bazen de kemikte erimeye sebep olabilmektedirler.

Medpor malzemeler; biyolojik uyum sağlayan, küçük gözenekleri olan plastik türevleridir. Gözenekli yapıları nedeniyle küçük kesilere yerleştirilip çıkarılmaları daha zordur. Ancak aynı pürüzlü yapı nedeniyle yerinden oynama ihtimali düşüktür. Ayrıca biyolojik uyumlu olması nedeniyle içerisinde doku büyümesi daha hızlı olur, alerjik reaksiyon ve enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır.

Çene ucu protezi uygulamasında; yapılacak müdahaleye uygun implant, alt dudak ile dişler arasından veya çene altından yapılan kesiyle, alt dudak içine, çene kemiği etrafına yerleştirilir ve sabitlenir. Müdahale genel veya lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1-1,5 saat sürer. İlk etapta implantın kaymaması için bant ve çene bandajı kullanılabilmektedir.

Çene Ucu Protezi (İmplant) Riskleri Var mıdır?

Çene ucu protezi takıldıktan sonraki yakın zamanda implantın yer değiştirmesi, kayması görülebilmektedir. Nadir olmakla birlikte çene bölgesinde geçici ya da kalıcı his kayıplarına rastlanmıştır. Düşük olmakla birlikte tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi anestezi yan etkisi, iç kanama, enfeksiyon, ağrı ve şişlik görülme riski bulunmaktadır. Olası bir olumsuzlukta düzeltici operasyon yapılabilmektedir.

Çene Ucu Protezi (İmplant) İyileşme Süreci Nasıldır?

Çene ucu protezi uygulamasında iyileşme süreci; uygulanan yönteme ve başka bir müdahale yapılıp yapılmadığına bağlı olarak değişebilmektedir. İlave bir müdahale yapılmadığı takdirde çoğunlukla operasyondan sonra bir gün gözetim altında tutulan hasta, ertesi gün taburcu edilir ve normal hayatına devam eder. Uygulama sonrası hissedilen hafif sızılar için ve enfeksiyon riskine karşı doktorun uygun göreceği ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik desteği alınabilmektedir.

İlk bir hafta istirahat edilmesi uygun görülmektedir. Uygulama sonrasında birkaç gün ağır efor sarf edilen aktivitelerden mutlaka kaçınılmalıdır. Bununla birlikte başın dik tutulması ve buz tedavisi (soğuk kompres), oluşabilecek şişliklerin daha hızlı inmesine katkı sağlayacaktır. Kesi ağız içinden yapıldığı takdirde 4-5 gün çiğneme gerektirmeyen sıvı gıdalarla beslenme tavsiye edilmektedir.

Operasyon sonrasında; atılan dikişler 1-2 hafta içinde kendiliğinden atar, yara izi kalmaz ve kesi yapılan dokunun mukozalı olması nedeniyle normal deriye göre daha hızlı iyileşme görülür. Yaşanacak şişlikler 4 hafta kadar sürebilir. Arzu edilen sonuç 1 aya kadar kendini göstermeye başlar ve 3-4 ay içerisinde kalıcı olarak elde edilir.

Anormal kanama, şişlik, yüksek ateş gibi beklenmedik şikâyetlerde süratle doktora başvurulmalıdır.

Çene Ucu Protezi (İmplant) Fiyatları Nedir?

Çene ucu protezi fiyatı hakkında genel bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü her uygulama kendine özel şartlar içermektedir. Hastanın talebi ve ihtiyacına göre yapılacak protez ebadı ve malzemesi değişecek, bu da fiyatı etkileyecektir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından; estetik müdahale fiyatlarının yazılı olarak açıklanmasının, haksız rekabete yol açacağı değerlendirilmiş ve paylaşılması sakıncalı görülmüştür.

Çenenizin görüntüsünden memnun değilseniz ve protez yaptırarak çenenizi güçlendirmek, daha güzel bir görünüme sahip olmak istiyorsanız; iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir; özel talep ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutan merkezimizde tedavi olabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

(***Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. Yukarıda not edilen bilgiler  ortalama değerlerdir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.)

WhatsApp chat