Pazartesi- Cumartesi 09:00 - 19:00

Pazar- KAPALI

0532 514 24 88

info@eladazizli.com

Whatsapp

0532 514 24 88

Takip Et
Op.Dr.Elad Azizli  >  Ses Kalınlaştırma Ameliyatı
Ses Kalınlaştırma

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı

Ses Nedir ve İnsan Sesi Nasıl Oluşur?

Ses bir enerjidir ve ses üreten kaynak titreştiğinde enerji kazanarak sesi oluşturur. İnsan sesi; akciğerler, soluk borusu üst kısmında bulunan gırtlak ve ağız – burun bölgesinin koordineli çalışması ile oluşur. Solunum aşamasında (Respirasyon) akciğerlerden üflenen hava, soluk borusuna geçer ve gırtlakta bulunan ses tellerini titreterek ham sesin oluşmasını sağlar (Fonasyon). Ses telleri erkeklerde saniyede 100-150, kadınlarda saniyede 200-250, bebeklerde ise saniyede ortalama 400 kez titreşir. Gırtlakta oluşa ham ses boğaz, burun ve ağız boşluklarında şekillenerek kişiye özgü ses tonunu oluşturur (Rezonans). Oluşan ses tonu, artikülatör (sesletim) organlar olarak bilinen dudak, dişler, dil, damak, geniz boşluğu, gırtlak, yutak ve burun tarafından biçimlendirilerek konuşma seslerine dönüştürülür (Artikülasyon).

Sesin Yüksekliği Nedir?

Sesin; yükseklik, şiddet ve tını olmak üzere 3 özelliği vardır. Sesin ince veya kalın olarak nitelendirilmesine sebep olan ses özelliği, sesin yüksekliğidir (ses perdesi). Eğer ses dalgalarının frekansı yüksekse ses ince, düşükse ses kalındır. Sesin yüksekliği ses tellerinin 3 ayrı niteliğine bağlıdır:

Ses Tellerinin Boyu: Ses tellerinin boyu uzadıkça titreşim miktarı ve frekansı azalır. Frekansı azaldığı için de ses kalınlaşır.

Ses Tellerinin Kalınlığı: Ses telleri kalınlaştıkça titreşim miktarı ve frekansı azalır. Ses kalınlaşır.

Ses Tellerinin Gerginliği: Ses telleri gevşedikçe titreşim miktarı ve frekansı azalır. Ses kalınlaşır.

Sesin temel frekansının sağlıklı erkeklerde 120 Hz’in altında, sağlıklı kadınlarda ise 150 Hz.’in üstünde olması beklenmektedir.

Ses Kalınlaştırma Nedir?

Sİnsanların birçoğu; cinsiyet, statü ya da fiziksel özelliklerine uygun olmayan ses tonlarını estetik müdahalelerle değiştirmek isterler. Ses kalınlaştırma operasyonlarını genellikle; ince sese sahip oldukları için bundan psikolojik olarak etkilenen erkekler, daha önce geçirdikleri bir ses teli travması nedeniyle dış görünümü ve cinsiyeti ile uyumlu olmayacak kadar ince sese sahip kişiler ve doğuştan ses teli oluğu (sulcus vocalis) sorunu olan kişiler talep etmektedirler.

Ergenlik döneminde büyüme ve hormonların etkisiyle ses oluşumunu sağlayan organların gelişmesi nedeniyle sesin perde ve kalitesi değişmeye başlar. Bu değişiklikler erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla çok daha belirgindir. Ergenlik döneminde perde ve ses kırılmaları, kararsızlık (instabilite) ve ses kısıklığı gibi ses problemleri görülebilir. Gırtlak yapısında herhangi bir sorun olmamasına rağmen ses kalınlaşmayıp ince kalabilir. Mutasyonel falsetto ya da puberfoni olarak adlandırılan bu hastalıkta cerrahi müdahale uygulanmaz. Genelde 30-40 dakikalık tek seanslık bir ses terapisi ile iyileşme sağlanır.

Tıp alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak insan sesinin yüksekliği, uygulanan bir kısım cerrahi müdahalelerle değiştirilebilmektedir. Bu operasyonlar esnasında ağız içinden müdahale ya da boyun kısmında yapılan küçük kesiler (inzisyon) aracılığıyla ses tellerinde istenilen değişiklik yapılabilmekte ve ses yeniden yapılandırılmaktadır.

İnsan sesinin kalınlaşabilmesi için ses tellerini uzatmak, kalınlaştırmak ya da gerginliğini azaltmak gerekmektedir.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Ses kalınlaştırma uygulaması, ses frekansını azaltarak sesinin kalınlaşmasını sağlamak için ses tellerinde diğer bir deyimle ses kıvrımlarında değişiklik ve düzenlemelerin yapıldığı cerrahi müdahaledir. Farklı cerrahi teknikleri uygulanabilmektedir:

Tiroplasti Tip 3 (Isshiki Thyroplasty Type III – Relaxation):Yaygın olarak kullanılan tekniklerden biridir.Boyun ön alt kısmında yapılan küçük bir kesi yardımıyla ses kıvrımı kenarları gevşetilerek ses yüksekliği / perdesi azaltılmaktadır. Bu şekilde ses kalınlaşmaktadır. Çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanmakta ve hastanın operasyon esnasında sesin yapılandırılmasını duyması sağlanarak yeterli kalınlaştırma yapılmaktadır.

Ses kalınlaştırma ameliyatları çoğunlukla ağrısız bir şekilde sonuçlanmakta, hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Operasyon sonrasında genelde bir haftalık ses istirahatı önerilmektedir. Sesin tam oturması 3-5 aylık bir süre gerektirmektedir. Bu süre zarfında ses terapisi desteği, sonuca daha hızlı ulaşmaya yardımcı olmaktadır.

Ses estetiği ameliyatları, sıradan cerrahi müdahaleler değildir. Bu nedenle özellikle ses hastalıkları ve cerrahisinde deneyimli bir uzman tarafından  gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Eğer siz de sesinizin ince olmasıyla ilgili problemler yaşıyor ve sesinizin kalınlaşmasını istiyorsanız, iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

(***Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. Yukarıda not edilen bilgiler  ortalama değerlerdir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.)

WhatsApp chat