Pazartesi- Cumartesi 09:00 - 19:00

Pazar- KAPALI

+ 0532 514 24 88

info@eladazizli.com

Whatsapp

0538 266 66 97

Takip Et
Op.Dr.Elad Azizli  >  Letdown – Pushdown Rinoplasti – Burun Estetiği
letdown_pushdown_rinoplasti

Letdown – Pushdown Rinoplasti – Burun Estetiği

Letdownrinoplasti Nedir?

Rinoplasti uygulamalarından birisi olan Letdownrinoplasti (düşürme) tekniği, özellikle hafif kemerli burun yapısının normal bir görünüme kavuşturulması maksadıyla uygulanan bir tekniktir. Operasyon esnasında burun sırtı kemiğinin doğal yapısı bozulmadan, burun kemiğinin yan duvarlarından kemik çıkarılarak, burun sırtı kemiği katmanlar şeklinde aşağı düşürülür. Bu uygulamada burun sırtının doğallığı bozulmadığından, burundan yansıyan ışık ve gölgelerde değişme olmaz, doğallık korunur.

Aslında 1970’li yıllarda uygulanan ve daha sonra bir süreliğine terk edilen pushdownrinoplasti tekniğinin günümüzde küçük farklılıklarla revize edilerek yeniden kullanılmasıdır. Bu teknikle burun yapısının doğallığı korunarak estetik bir görünüşe sahip olunmaktadır.

Letdownrinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Normal rinoplasti ameliyatlarında; burun sırtı kemiği ve / veya kıkırdak dışarı alınır, kemerli kısım kemiğin üst kısmından kırılarak ya da törpülenerek ayrılır. Bu uygulama, doğal olarak burun sırtı anatomik yapısının bozulmasına neden olur.

Letdownrinoplasti ameliyatında ise burun sırtı kemiği veya kıkırdak dışarı alınmamakta, burun sırtı kemiğinin alt tarafından, genellikle de yan duvarlardan parça çıkartılmakta, üst kısımdaki kemer bu şekilde aşağı taşınarak yok edilmektedir. Fazlalık çıkartıldıktan sonra doğallığını koruyan burun sırtı kemiği, aşağı düşürülerek burun boşluğuna yerleştirilir. Bu şekilde doğal burun çatısı bozulmadan burun şekillendirilir, kaş-burun estetik hattı korunur, burun çatısının cerrah tarafından yeniden şekillendirilmesi sonucunda oluşması muhtemel görüntü bozukluklarının önüne geçilmiş olur. Sadece kemikteki ya da kıkırdaktaki fazlalığın alınarak çatının burun boşluğu içerisinde hareket ettirilmesi sonucu sırt kemiği, kıkırdak ve dokular arasındaki normal ilişki bozulmadan korunur, hava yolu daralmaz, cerraha operasyon serbestisi sağlar.

Pushdownrinoplasti Nedir?

Rinoplasti uygulamalarından diğeri ise pushdownrinoplasti (aşağı itme / bastırma) tekniğidir. Letdownrinoplasti tekniğinde olduğu gibi hafif kemerli burun yapısının normal bir görünüme kavuşturulması maksadıyla uygulanan bir tekniktir. Operasyon esnasında burun sırtı kemiğinin doğal yapısı bozulmadan, burun kemiğinden kemik çıkarmadan, burun sırtı kemiği burun boşluğunda aşağı doğru bastırılır. Bu uygulamada da burun sırtının doğallığı bozulmadığından, burundan yansıyan ışık ve gölgelerde değişme olmaz, doğallık korunur.

İlk uygulamaları 1970’li yıllarda görülmüştür. Günümüzde küçük farklılıklarla revize edilerek Letdownrinoplasti tekniği olarak yeniden kullanılmaktadır. Çünkü pushdownrinoplasti tekniği sınırlamalara sahiptir. Sırt kemiğinin aşağıya doğru bastırılması limiti, burun boşluğunun büyüklüğüyle sınırlanmıştır. Ayrıca kemik yapısında azalma olmadan yer değiştirme, hava yolunun daralmasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle kemik ya da kıkırdak çıkararak yapılan Letdownrinoplasti tekniği, hareket serbestisi ve şekillendirme açısından cerraha avantaj sağlamaktadır. Bu teknikle de burun yapısının doğallığı korunarak estetik bir görünüşe sahip olunmaktadır.

Pushdownrinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Pushdownrinoplasti ameliyatında da burun sırtı kemiği veya kıkırdak dışarı alınmamakta, burun sırtı kemiğinin alt tarafı burun içinden kesilerek kemik ya da kıkırdak çıkartılmadan aşağı bastırılarak burun boşluğuna yerleştirilmektedir. Bu şekilde doğal burun çatısı bozulmadan burun şekillendirilir, kaş-burun estetik hattı korunur, burun çatısının cerrah tarafından yeniden şekillendirilmesi sonucun oluşması muhtemel görüntü bozukluklarının önüne geçilmiş olur.

Gelişen teknoloji ve tıbbi ekipmanlar nedeniyle ameliyat sonrasında gerek Letdownrinoplasti gerekse Pushdownrinoplasti tekniğinde tampona olan ihtiyaç günden güne azalmıştır. Yaygın olarak; içerisinde hastanın nefes alabilmesine olanak sağlayan hava deliklerinin olduğu silikon splintler kullanılmaya başlanmıştır.

Uygulama esnasında, müdahale edilen kemik içinden ve kemik çevresindeki yumuşak dokulardan sızan kan, gözaltı çukurlarında toplanırlar. Bu nedenle ameliyat sonrasında üst ve alt göz kapaklarında yer yer morarma ve şişmeler görünür. Morarma ve şişmenin olması hastanın ağrısı olduğu anlamına gelmez. Morarma ve şişme modern cerrahi aletler (piezo cerrahi, tur, motor) kullanılmaya başladıktan sonra minimum düzeyde görülmekte olup ortalama bir hafta sonra kaybolmaktadır. Morarmaya neden olan diğer bir neden ise hastanın cilt yapısının morarmaya yatkın olmasıdır. Özellikle beyaz tenli kişilerde ameliyat sonrası morluk biraz da fazla görülmektedir.

Operasyon günü ya da ertesi gün taburcu olmayı müteakip iki-üç gün sonra silikon splintler çıkarılır. Bu süre sonunda, baş bölgesi ıslatılmadan sadece vücudu yıkayacak şekilde duş alınabilir. Bir hafta içerisinde burna yerleştirilmiş olan ateller alınır ve bantlar yapıştırılır. Bu süreçte normal duş alınabilir. Onuncu günde ise bantlar çıkarılır. Burun içine atılan dikişler 15-20 gün içerisinde kendiliğinden dökülür. Ameliyattan 15 gün sonra havuz ya da denize girilebilir. Daha sonra doktor tarafından yürütülecek kontrol süreci başlar.

İkinci günden sonra yeme içmede bir kısıtlama söz konusu değildir. Onuncu günde bant ve atellerin çıkarılmasıyla normal günlük yaşama dönülür, uçağa binilebilir. Göz altı veya göz üstü kaplarda morarmalar geçmediği sürece güneşe çıkılmaz, çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka şapka kullanılır. Ancak en az 2 ay süresince gözlük kullanılmamalıdır. Bu süre, duruma göre 6 aya çıkabilir.

Eğer siz burnunuzun kemerli yapısından memnun değilseniz Letdownrinoplasti ve Pushdownrinoplasti uygulamalarımız için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

(***Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. Yukarıda not edilen bilgiler  ortalama değerlerdir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.)

WhatsApp chat