Pazartesi- Cumartesi 09:00 - 19:00

Pazar- KAPALI

0532 514 24 88

info@eladazizli.com

Whatsapp

0532 514 24 88

Takip Et
Op.Dr.Elad Azizli  >  Kepçe Kulak Ameliyatı – Otoplasti

Kepçe Kulak Ameliyatı – Otoplasti

Kepçe Kulak Nedir?

Vücudun, çevresi ile iletişim kurabilmesini sağlayan duyu organlarımızdan birisi de işitme organı olan kulaktır. İç, orta ve dış kulak olarak üç bölümden oluşur ve kulak kepçesi (pinna / auricle) dışındaki bölümler kafatası içerisinde bulunur, dışarıdan görünmez.

Üzerindeki kıvrımlar ve yapısal formlarla; çevredeki sesleri toplayan, ses dalgalarını yoğunlaştıran, en uygun akustik şekle sokarak kulak yoluna ileten, orta ve iç kulağı ani seslerden, toz ve kirden koruyan kulak kepçesi; üstlendiği görevlerin yanında estetik açıdan da oldukça önemlidir. Baş bölgesinin iki yanında çıkıntı şeklinde bulunan kulak kepçeleri, yüzün görünüşüne doğrudan etki ederler. Aşırı büyük, küçük ya da eğri olmaları, yüzün sahip olduğu simetriyi bozar ve çirkin bir görüntü oluşturur.

Normal şartlarda kulak memesi dış kenarı ile baş arasındaki mesafe en fazla 2 cm., kulak kepçesi ile baş arasındaki açı ise kadınlarda en fazla 200 erkeklerde en fazla 250’dir. Kulak kepçesinin ebatları genellikle normaldir ve kafatasının büyüklüğü ile orantılıdır. Ancak araştırmalara göre her 20 insandan 1’inde mesafe ve açı değerleri olması gerekenden fazladır.

Kulak kepçesi ile baş bölgesi arasındaki açının 200 / 250’den fazla olması nedeniyle kulağın öne ve / veya yana doğru gelmesi sonucunda, yüz ile orantısız bir şekilde büyük görünmesi sorununa Kepçe Kulak denir. Kepçe kulak; kulak ile ilgili en sık rastlanan şekil bozukluğudur. “Kepçe” adlandırması farklı kültürlerde “yelken, sepet, fincan, yarasa” şeklinde de kullanılmaktadır. Her iki kulakta ya da tek bir kulakta görülebilmektedir.

Kepçe Kulak Nedenleri Nelerdir?

Kepçe kulak; genetik olarak aktarılan, doğuştan itibaren var olan bir sorundur. Kulak gelişiminin %85’i üç yaşına kadar tamamlanır ve 15 yaşına kadar olması gereken büyüklüğe ulaşır. Yani üç yaşına kadar olan çocuklarda kulak boyutları kafatasına oranla zaten büyüktür. Bu nedenle doğumda var olmakla birlikte tespit edilemeyen ve sonradan belirginleşen vakalara da rastlanmaktadır.

Kepçe kulak sorununa neden olan ve genlerle aktarılan anatomik bozukluk; kulaktaki kıkırdak yapının gevşek dokulara sahip olmasından, kulak arkası kemiği ile kulak kepçesi arasındaki açının 200 / 250’den fazla olmasından ya da kulak kepçesi üst kıvrımlarının tam oluşmamasından kaynaklanabilmektedir.

Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Kulağın yerine getirdiği tüm fonksiyonlar içinde kulak kepçesinin işitmeye katkısı sınırlıdır ve yoğun olarak yerine getirdiği görev, estetik olarak normal bir görüntü sağlamaktır. Bu nedenle; işitme fonksiyonunu engelleyici bir etkisi olmayan kepçe kulak, çoğunlukla estetik kaygılardan kaynaklanan psikolojik bir sorun olarak kabul edilmektedir.

İster çocuk, ister kadın isterse erkek olsun, kepçe kulak olan tüm bireyler; görüntüleri nedeniyle psikolojik sorunlar yaşarlar. Bu sorunun şiddeti ve seviyesi kişiden kişiye değişmektedir. Özellikle birçok film, çizgi film ve animasyonda komik karakterlerin, başta büyük kulaklar olmak üzere orantısız yüz hatlarıyla öne çıkarılması; yüz hatlarının karakter tanımlamada ve algılamada, kültür farkı gözetmeksizin, ne kadar önemli ve etkili olduğunu gözler önüne sermektedir. Elbette bu durum kepçe kulağa sahip çocukların olumsuz yönde daha çok etkilenmelerine, özellikle çevresindekiler tarafından komik karakterlere benzetilmelerine, dalga geçilmelerine ve ciddiye alınmamalarına sebep olmaktadır. Kadınlar açık bıraktıkları saçlarıyla kulakların üzerini örterek geçici olarak bu sorunun üstesinden gelebilmektedirler. Erkekler ise kulak estetik operasyonları için en çok başvuruda bulunan grup olarak çözüm arayışlarına devam etmektedirler.

Kepçe kulak nedeniyle yaşanan psikolojik sorunlar bireylerde depresyon, öz güven eksikliği, benlik kaygısı gibi ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle kepçe kulak sorununa doğru yöntemler kullanılarak mutlaka çözüm bulunmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojik gelişmelere paralel olarak tıp alanında yaşanan ilerlemeler neticesinde, çok basit müdahalelerle kepçe kulak sorunu çözülebilmektedir. Kepçe kulak sorununu çözüme ulaştırmak ve normal bir görüntü elde etmek maksadıyla cerrahi müdahale ile kulak doğru açısının ayarlanması ve / veya kıkırdak şekillendirmesi işlemine Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) denir.

Yenidoğan bebeklerde ilk 3 gün, anneden geçen östrojen seviyesi çok yüksek olduğundan, kıkırdak yapı daha esnek ve şekillendirilebilir bir yapıdadır. Bu süre içerisinde kepçe kulak fark edildiği takdirde özel üretilmiş bant ve tellerle kulak açısı ayarlanabilmekte ve ortalama bir ayda kalıcı olarak sorun çözülebilmektedir.

Ameliyatsız müdahale dönemi geçmiş çocuklarda, tespit edildiği takdirde; kulak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı ve okul öncesi dönem olan 4-6 yaş aralığında müdahale edilmesi, çocuğun çevresi tarafından olumsuz baskılara maruz kalmadan, psikolojik bir soruna yol açmadan kepçe kulaktan kurtulmasına, sağlıklı ve kendinden emin bir birey olarak büyümesine yardımcı olur.

Kepçe kulak ameliyatı, alanında uzman bir doktor tarafından hastane koşullarında yapılması gereken basit bir estetik cerrahi operasyonudur.  Her yaşta bireye uygulanabilmektedir.

Öncelikle hastanın şikâyet ve talepleri göz önünde bulundurularak, iki boyutlu ya da üç boyutlu simülasyonlar kullanılarak, yapılacak müdahalenin planlaması yapılır ve operasyon sonrası oluşacak muhtemel görüntü hasta ile birlikte değerlendirilir.

Hamile ve bebek emziren anneler, yüksek tansiyon hastaları, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, cilt problemi olanlar, daha önce yüz bölgesinden ameliyat geçirmiş olanlar uygulama öncesi mutlaka doktoru bilgilendirmelidirler.

Ameliyat genel ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır. Yapılması planlanan değişikliğe göre kulak ön kısmı ya da arka kısmından müdahale edilir. Kulak doğru açısı ayarlanarak ve / veya kıkırdak şekillendirilerek istenilen görüntü elde edilir. İhtiyaç duyulduğunda vücut dokularını bir arada tutmak için kullanılan tıbbi bir cihaz olan sütur (suture) kullanılmaktadır. Operasyon yaklaşık olarak 1-1,5 saat sürer ve sonrasında özel bantlarla kulak bandajlanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Otoplasti ameliyatında yapılan kesiler genelde kulak arkası bölgede kaldığından yara izi görüntüsü oluşmaz. Kulak yeni yapısında sabitlenmesi için özel bantlarla kapatılır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası; uygulanan anestezinin türüne ve etkisine bağlı olarak, hasta birkaç saat veya bir gün gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

Operasyon basit bir müdahale olduğundan ve dikiş içermediğinden iyileşme hızlı olur. Yaklaşık 1-2 hafta sonra bantlar çıkarılır ve iyileşme süreci tamamlanmış olur. Kulak kepçe görüntüsünden kurtulur ve estetik olarak uyumlu ve orantılı bir görünüme kavuşur.

Gerek nekahet döneminde, gerekse iyileşme sonrasında işitme kaybı ya da zayıflığı yaşanmaz. Doktorun tavsiyesine uygun olarak operasyondan 1-2 gün sonra kulak bölgesi ıslatılmadan duş alınabilir, günlük hayatın gerektirdiği aktiviteler yapılabilir. İyileşme sürecinde kulak ve baş bölgesi dış darbelere karşı özenle korunmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Kepçe kulak ameliyatının fiyatı hakkında genel bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü hastanın talebi ve ihtiyacına göre, yapılacak her operasyon farklılık arz etmektedir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından; estetik müdahale fiyatlarının yazılı olarak açıklanmasının, haksız rekabete yol açacağı değerlendirilmiş ve paylaşılması sakıncalı görülmüştür.

Kepçe kulak sorununuz varsa ve görüntünüzden memnun değilseniz, daha güzel bir görünüme sahip olmak için; iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir; özel talep ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutan merkezimizde tedavi olabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

(***Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. Yukarıda not edilen bilgiler  ortalama değerlerdir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.)

WhatsApp chat