Pazartesi- Cumartesi 09:00 - 19:00

Pazar- KAPALI

0532 514 24 88

info@eladazizli.com

Whatsapp

0532 514 24 88

Takip Et
Op.Dr.Elad Azizli  >  Burun Ucu Estetiği
burun-ucu-estetigi-1

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasty) Nedir?

İnsanoğlu, var olduğundan beri en eski felsefi sorulardan birisi olan “Güzel nedir?” sorusunun cevabını aramakta ve o güzelliğe ulaşmaya çalışmaktadır. Bu sorunun genel – geçer ve kesin bir cevabı yoktur. Çünkü güzellik aynı zamanda ona bakanın algısı ve değer yargılarıyla da ilgilidir. Ancak bilinen şudur ki; güzellik insana haz veren, hayranlık uyandıran, denge ve simetriyi barındıran şekil ve oranların bir karışımıdır. Onun için Öklid, Leonardo Da Vinci ve Leonardo Fibonacci gibi birçok önemli insan “Altın Oran – Fi (Φ)  Sayısı” denilen mükemmel oranı bulmak için ömürlerini harcamışlardır.

Yukarıdaki tanım ışığında yüz güzelliğinin ne olduğu irdelendiğinde; doğru ve uyumlu bir şekilde bir araya gelmiş biçim, orantı ve renklerin oluşturduğu bir yüzün, “güzel yüz” olarak tanımlanacağı aşikârdır.

Yüz güzelliğini biçim ve orantı yönünden etkileyen en önemli yapı burundur. Özellikle burun ucu, yüzün odak noktasıdır ve yüz dengesini ve yüz simetrisini büyük oranda burun ucu sağlar.

Örneğin yüzün veya burnun yapısına oranla; daha geniş olan bir burun ucu acımasız ve gaddar bir kişilik, aşağı dönük bir burun ucu katı ve düşmanca bir kişilik, çok keskin ve sivri bir burun ucu ise inanırlığı zayıf, güvenilmez bir kişilik algısı oluşmasına neden olmaktadır.

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasty), burun sırt kemiği anatomik yapısının normal olduğu, kemik yapısı ve kıkırdak yapıya müdahale edilmeden, sadece burun ucundaki asimetri, düşüklük, genişlik ve deformasyon gibi sorunları düzelterek daha iyi ve güzel görünümlü, doğru izdüşümüne sahip bir burun ucu elde etmeyi amaçlayan minör (küçük) estetik uygulamadır.

Daha güzel bir yüze sahip olmak için; en kritik nokta olan burun ucunun çirkin görünen şeklini değiştirmek, yükseklik kazandırarak güzelleştirmek, yüz ile orantılı hale getirmek isteyen kişilerin tercih ettiği Burun Ucu Estetiği, genel Rinoplasti (Burun Estetiği) içerisinde en çok tercih edilen ve yapılan uygulamadır. Cerrahların büyük çoğunluğu için burun ucu estetiği, Rinoplasti içerisindeki en zor uygulamadır. Çünkü elde edilen sonuç, sadece burun bölgesini değil tüm yüzün görünümünü etkilemektedir. Fakat teknolojide ve uygulama yöntemlerinde sağlanan ilerleme ve gelişimler, bu müdahalelerin daha hızlı, daha ağrısız ve iyi sonuçlanacak şekilde uygulanabilmesine olanak sağlamaktadır.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasty) uygulamasından önce yüz ve burnun görüntüsü alınır. Hastanın şikâyet ve talepleri göz önünde bulundurularak, simülasyonlar yardımıyla, yapılacak müdahalenin planlaması yapılır ve operasyon sonrası oluşacak muhtemel görüntü değerlendirilir.

Operasyona karar verildikten sonra genelde Kapalı Rinoplasti tekniği kullanılarak ameliyat yapılır. Anestezi şekline, yapılacak operasyonun büyüklüğüne göre karar verilir, ancak çoğunlukla lokal veya genel anestezi yapılır. Yapılması planlanan müdahaleye göre süre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 1-2 saatlik bir süre zarfında ameliyat tamamlanır. Bazı özel durumlar haricinde tampon ya da atel kullanılmaz. Müdahale sonrasında, hastanın durumuna göre, aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olunur.

Burun Ucu Estetiği ameliyatı, ağrılı bir ameliyat değildir. Son yıllarda özellikle ameliyathane malzemelerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile ameliyat sonrası hissedilen ağrılar minimum düzeye indirilmiştir. Yine de her hastanın psikolojik ve fizyolojik durumuna göre ağrı eşiği değişkenlik göstermektedir. Ağrı olduğu takdirde, ağrıları azaltmak için ilk birkaç gün yarı dik bir şekilde istirahat edilmeli, mümkün olduğunca eğilmeden hareket edilmelidir.

Operasyon gününden sonra yeme içmede bir kısıtlama söz konusu değildir. Operasyondan 1-2 gün sonra burun üzerine yapıştırılan bantlar ıslatılmadan, sadece vücudu yıkayacak şekilde duş alınabilir. Bir hafta içerisinde burna yapıştırılmış olan bantlar alınır. Daha sonra doktor tarafından yürütülecek kontrol süreci başlar. Operasyondan 6 ay sonra burun ucu tam şeklini alır.

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Henüz fizyolojik gelişimini tamamlamamış olan genç erişkinler ile gençlerde, büyüme devem etmekte ve yüzün de büyümesiyle burnun görünüşü ile işlevi değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca rinoplasti ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapıldığından, genç yaşta bu uygulamaya maruz kalmaları hem çocuk hem de aile açısından çok büyük bir stres kaynağı olmaktadır. Doktorun gerekli görmesi ve acil vakalar dışında, rinoplasti ameliyatlarının kızlarda 15-16 yaşından sonra, erkeklerde ise 17-18 yaşından sonra yapılması genel bir kabul olarak uygulanmaktadır.

Burun Ucu Estetiği ile Neler Yapılabilir?

Burun Ucu Estetiği ameliyatı ile kemik yapısı ve kıkırdak yapıya müdahale edilmeden, burun dışında herhangi bir müdahale izi bırakmadan, burun ucunun çirkin görünen şeklini değiştirmek, yükseklik kazandırarak güzelleştirmek, yüz ile orantılı bir hale getirmek, asimetri, düşüklük, genişlik ve deformasyon gibi sorunları düzelterek daha iyi ve güzel görünümlü, doğru izdüşümüne sahip bir burun ucu elde etmek mümkündür. Bu ameliyat ile burun ucu genişletilebilir, daraltılabilir, büyütülebilir, küçültülebilir, indirilebilir, kaldırılabilir, burnun ucu ile üst dudak arasındaki açı ve mesafe değiştirilebilir, burun deliği asimetrisi giderilebilir.

Burun Ucu Estetiği Fiyatları Nedir?

Her vaka ve durum için ayrı bir tanı ve tedavi söz konusu olduğundan, Burun Ucu Estetiği (Tip Plasty) fiyatı hakkında genel bir bilgi vermek mümkün değildir. Öncelikle hangi seviyede burun ucu probleminiz olduğuna, daha önce burun ameliyatı olup olmadığınıza, kemik ve kıkırdak yapıda bir müdahaleye gerek duyulup duyulmadığına göre fiyat değişecektir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından; fiyatların yazılı olarak açıklanmasının, haksız rekabete yol açacağı değerlendirilmiş ve paylaşılması sakıncalı görülmüştür.

Eğer siz de burun ucu problemi yaşıyorsanız ya da burun ucunuzun görünümünden memnun değilseniz iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

(***Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. Yukarıda not edilen bilgiler  ortalama değerlerdir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.)

WhatsApp chat