SES TELLERİMİZ

Ses Tellerimiz

İletişim Bilgilerim

Telefon: 0532 514 2488
E-posta: info@eladazizli.com

DOKTORUMUZA SORUN

Sesimiz insan oğlunun ve doğadakı canlıların temel iletişim kaynağıdır. Sesimizle sadece iletişim kurmaz bu iletişime renk katarız. Sesimizin rengi ile duygularımızı ifade ederiz. Aynı kelimeye farklı emosyonlar yüklendiği zaman farklı şeyler ifade eder. Cinsiyetmiz, fiziksel özelliklerimize gore ortaya çıkan ses bizimle bütünleşir. Ancak dış görünüşümüzle pekişmeyen ses iletişimimizi, kariyemizi, özel hayatımızı ciddi anlamda bozmaktadır.

Ses telleri nedir ve nerededir?

Ses telleri boynumuzun ön kısmında, çene altında, gırtlak kıkırdaklarının oluşturduğu bir çatının içinde yerleşmiş olan bir çift karşılıklı yerleşen mukoza kıvrımlarıdır. Yani aslında bir gitar telinden ziyade karşılıklı yerleşen ve ses çıkardığımız zaman bir birine temas ederek titreşen bir nevi dudaklara benzer yapılardır.  Nefes alıp verirken ses teller birbirinden ayrışmış pozisyonda durmaktalar. Konuşma, öksürme, gülme sırasında ise birbirine temas etmekteler.

Ses tellerinin görevi nedir?

Ses tellerinin bir kaç görevi mevcuttur. Aslında bilinenin aksine en önemli görevi ses çıkarma olmayıp hava yolunu korumaktır. Ses telleri kapandığı zaman alt hava yolları yukarıdan gelen, hava yolunda olmaması gereken her türlü maddeden (yiyecek, içecek, mide içeriği, yabancı cisim) korunmuş olur. Diğer görevi ise bilindiği gibi ses üretimidir. Ses telleri fonasyon – ses çıkarma sırasında birbirine temas ederek titreşir. Erkeklerde 1 saniyedeki titreşim sayısı ortalama 100-130 defa (kalın ses) iken kadınlarda bu sayı 160-220 defa (ince ses) , opera sanatçılarında ise bu sayı 800-1000’e kadar çıkabilmektedir. Yani ses teli 1 saniyede ne kadar çok titreşirse o kadar ince ses çıkacaktır.

Ses telleri aynı zamanda  ıkınma, ağırlık kaldırma ve öksürme hareketleri sırasında da sıkı bir şekilde kapanmaktadır. Böylece ses tellerinin altında akciğerden gelen havanın kaçışını önlemektedirler.

Kadın ve erkek sesi neden farklıdır?

Kadın ve erkeklerde hem gırtlak kıkırdaklarının hem de gırtlak içinde yer alan ses tellerinin yapısı birbirinden farklıdır. Erkeklerde gırtlak kıkırdakları daha geniş, ses telleri daha uzun aynı zamanda daha kalındır. Kadınlarda işe gırtlak kıkırdakları daha küçük, ses telleri daha ince ve daha kısa şekildedirler.

Erkeklerdeki daha uzun ve daha kalın ses telleri ses çıkarma sırasında kadınların ses tellerinde göre daha az titreşmekte böylece frekansı düşük daha kalın ses ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda ise tam tersi gerçekleşerek daha yüksek frekanslı ses ortaya çıkmaktadır.

İletişim ve Randevu İçin…
Benimle Whatsapp, Telefon ve E-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Elad Azizli

DOKTORUMUZA SORUN

Doğru, Ahenkli ve Uyumlu Ses

Sesimiz, günlük hayatın akışında aslında hiç de farkında olmadan sürekli olarak kullandığımız, çok önemli bir iletişim enstrumanımızdır. Otoriter, ahenkli ve fiziğimize ve karakterimize uygun bir ses tonu, hayattaki başarımızı arttıran en önemli faktörlerden biridir. Tok ve doygun bir ses, her zaman dikkat çeker. Estetik ses cerrahileri, size uygun ses tonunu yakalamayı amaçlayan, ses tellerine uygulanan titiz cerrahilerdir.

Fiziğinize, karakterinize, kısacası size uygun olan doğru ses tonu, doğru kapıları açmanıza yardımcı olur.

Op. Dr. Elad Azizli
KBB & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Doktora sorun
Fiyatlar ve Uygulama hakkında bilgi alın.
BİLGİ ALIN
close-link

close-link
FİYAT AL
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram