SES TELİ NODÜLÜ

Ses Teli Nodülü ve Tedavisi

İletişim Bilgilerim

Telefon: 0532 514 2488
E-posta: info@eladazizli.com

DOKTORUMUZA SORUN

Ses teli nodülü nedir?

Ses teli nodülü ses tellerinin orta ve ön kısmında ortaya çıkan kabarıklıklardır.  Genelde iki adet olup karşılıklı yerleşen adeta bir nasırı andırır yapıdadırlar.

Ses telleri neden oluşur?

Ses teli nodülleri ses tellerinin uzun süre hor kullanımı sonucunda ortaya çıkar.   Sigara, reflü ve gürültülü ortamda çalışma  ses teli nodüllerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Ses teli nodülleri kimlerde görülür?

Genelde mesleği gereği çok konuşan veya mizacı gereği konuşmayı seven dışa dönük kadınlarda görülmektedir. Ses teli nodülleri çocukluk çağında da görülmektedir. Özellikle bağırarak konuşma alışkanlığı olan çocuklarda daha fazla görülmektedir.

Ses teli nodüllerinin tedavisi nasıldır?

Ses teli nodülleri  ses tellerinin aşırı ve hor kullanımına bağlı ortaya çıktıklarından bu olumsuz faktörler ortadan kaldırıldığı zaman bu nodüller gerileme eğilimi göstereceklerdir. Ses terapisi ses tellerine doğru çalışma davranışı kazandıracağından ses teli nodüllerinin tedavisnde en etkili yöntemdir. Bir çok ses teli nodülü ses terapisi ile gerilemektedir.

Ses teli nodüllerinin ameliyat ile tedavisi var mıdır?

Ses terapisinden fayda görmeyen ve ya ses terapisine uyum sağlamayan  hastalarda ses teli nodüllerine ameliyat yapılmaktadır. Bu ameliyat ağız içinden yapılmakta, herhangi bir kesi veya dikiş yapılmamaktadır. Hasta aynı günde evine taburcu olmaktadır.

Ses teli nodülü ameliyatından sonra nelere dikkat etmem gerekiyor?

Ses teli nodülü ameliyatından sonra  doktorunuzun belirlediği süre boyunca (3-5) gün mutlak ses istirahati yapmanız gerekiyor. Yani bu süre içinde hiç konuşmamanız gerekiyor. Ses telleriniz iyileştikten sonra ise ses teli nodüllerinin tekrarlamaması için ses terapisi almanız gerekecektir.

Ses teli nodülü ameliyatından sonra nodüller tekrarlar mı?

Ses teli nodülü ameliyatından sonra sesin doğru kullanımına dikkat edilmediği ve ses terapisi alınmadığı zaman  nodüller tekrarlamaya yatkınlık göstermektedir.

Ses teli ameliyatı riskleri nelerdir?

Ses teli ameliyatı ciddi riskleri olan bir ameliyat değildir. Ses teli cerrahisi konusunda deneyimli bir cerrah tarafından ameliyat olduğunuzda minimal riskle ameliyatı atlatmış olacaksınız.

Ses teli nodülleri gırtlak kanserine dönüşür mü?

Ses teli nodülleri selim lezyonlar olduğundan konser tehlikesi taşımamaktadır.

İletişim ve Randevu İçin…
Benimle Whatsapp, Telefon ve E-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Elad Azizli

DOKTORUMUZA SORUN

Doğru, Ahenkli ve Uyumlu Ses

Sesimiz, günlük hayatın akışında aslında hiç de farkında olmadan sürekli olarak kullandığımız, çok önemli bir iletişim enstrumanımızdır. Otoriter, ahenkli ve fiziğimize ve karakterimize uygun bir ses tonu, hayattaki başarımızı arttıran en önemli faktörlerden biridir. Tok ve doygun bir ses, her zaman dikkat çeker. Estetik ses cerrahileri, size uygun ses tonunu yakalamayı amaçlayan, ses tellerine uygulanan titiz cerrahilerdir.

Fiziğinize, karakterinize, kısacası size uygun olan doğru ses tonu, doğru kapıları açmanıza yardımcı olur.

Op. Dr. Elad Azizli
KBB & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Doktora sorun
Fiyatlar ve Uygulama hakkında bilgi alın.
BİLGİ ALIN
close-link

close-link
FİYAT AL
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram