SES KISIKLIĞI

Ses Kısıklığı

İletişim Bilgilerim

Telefon: 0532 514 2488
E-posta: info@eladazizli.com

DOKTORUMUZA SORUN

Ses kısıklığı sesimizin her zamankinden  farklı, alışılmışın dışında bir şekilde ortaya çıkması halidir. Ses kısıklığı bir hastalık değil bir ve ya birçok hastalığın semptomu, ortaya çıkış şeklidir. Basit bir soğuk algınlığı  ses kısıklığına neden olabileceği gibi ses teli kanseri de ses kısıklığına neden olmaktadır.

Ses telleri boynumuzun ön kısmında yer alan gırtlağın içinde, 2 adet karşılıklı açılıp kapanan bir mukoza kıvrımıdır. Ses çıkardığımız zaman ses telleri birbirine temas eder, akciğerlerden gelen havanın etkisi ile titreşir ve ses dalgası ortaya çıkar. Ses tellerinden çıkan ham ses ağız içinde dil, damak, diş ve dudakların yardımı ile şekillenir. Bu organlarda ortaya çıkan herhangi bir problem ses oluşumunu olumsuz etkiler.

Ses kısıklığına en çok neden olan hastalıklara göz atacak olursak.

Larenjit – ses teli iltihabı

Üst solunum yollarında hastalık yapan virüs ve bakteriler solunum yolundaki tüm organları (burun, boğaz, yutak, dil kökü, bronşlar, akciğerler ve s.) tutabileceği gibi ses tellerinde de hastalık yapabilmekteler. Larenjit sırasında ses telleri şişer, ses tellerine gelen kan miktarı artar. Buna bağlı olarak ses kısılır ve ya hiç çıkmaz. Şikayetlere öksürük, balgam çıkarma ihtiyacı, boğazda yanma ve ağrı eklenir.  Larenjite neden olan etkenler çoğunlukla virüslerdir. Yani çoğunlukla larenjit tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Fakat bazı durumlarda larenjite bakteriler neden olur ve antibiyotikler devreye girer.

Boğaz reflüsü- Laringofaringeal reflü

Mide asidi ve mideden salgılanan sindirim enzimlerinin boğaza gelmesi,  ve ya boğazın pH’ının asiditeye doğru değişmesi sonucunda ses tellerinde bir takım değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Özellikle sabahları ortaya çıkan kalın ses, seste çatallanma, boğazda balgam hissi, yutkunma zorluğu ve sık boğaz temizleme boğaz reflüsünün sık görülen şikayetleridir. Yeme içme alışkanlıklarında değişiklik ve bir takım ilaçlarla hastalık tedavi edilmektedir.

Ses teli nodülleri

Ses teli nodülleri ses tellerinin orta kısmında yer alan karşılıklı nasır benzeri lezyonlardır. Genelde mesleği gereği ve ya mizacı gereği çok konuşan insanlarda özellikle kadınlarda görülmektedir. Eskiden şarkıcı ve ya öğretmen nodülü olarak bilinse de  günümüzde yoğun konuşma temposu olan bir çok meslek dalında da gözükmektedir. Ses teli nodülleri, ses kısıklığı, gün sonuna ve ya hafta sonuna doğru artan ses yorgunluğu ve nefesli sese neden olmaktadır. Sigara tüketimi ve reflü nodül oluşumunu tetiklemektedir. Ses teli nodüllerinin tedavisi ses terapisidir. Ses terapisi egzersizleri ile ses tellerinin davranışı değiştirelerek ses teli nodülleri tedavi edilir.

Ses teli felci – Vokal kord paralizisi

Ses tellerinden birinin ve ya her ikisinin felci durumunda ses kısıklığı oluşur. Ses telli felci boyun bölgesinde yapılan cerrahiler, göğüs ve kalp cerrahisi sonrasında, boyun bölgesine alınan travmalar sonrasında, bir takım nörolojik hastalıklarda ve bazen de nedeni belli olmadan ortaya çıkmaktadır. Ses güçsüz ve kısık çıkar. Yiyecek ve içeceklerin yutulması sırasında boğazda takılma ve öksürük atakları gözlenebilir. Ses teli felçlerinin bir kısmı tedavisiz iyileşmektedir. İyileşmeyen durumlarda ses terapisi, ses teline dolgu yapılması ve ses teli yaklaştırma cerrahisi yapılmaktadır.

Ses teli polipleri

Ses tellerinin her hangi bir kısmında yer alabilen kabarıklıklardır. Genelde sesini hor kullanan kişilerde gözlenmektedir. Ses kısıklığı, ses çatallanması ve boğazda takılma hissine neden olur. Ses terapisi ve cerrahi ile tedavi edilmektedir.

Ses teli kistleri

Ses telleri boyunca gelişen içi mukusla dolu baloncuklardır. Ses tellerinin kayganlığından sorumlu olan tükürük bezeleri kanallarının kapanması sonucunda ortaya çıkmaktalar. Ses kısıklığı, seste çatallanmaya neden olmaktadır. Tedavisi cerrahi ile kistlerin çıkarılmasıdır

Gırtlak kanseri

Gırtlağın herhangi bir yeri kaynaklı ortaya çıkabilir. Genellikle uzun süreli sigara tüketimi olan hastalarda gözükmektedir. Yoğun alkol tüketimi ve reflü varlığı ortaya çıkma sıklığını artırmaktadır. Ses kısıklığı, boğazda takılma hissi ve yutkunma zorluğuna neden olabilmektedir. Tedavisinde hastalığın evresine göre lazer ile kapalı yöntemle, açık cerrahi ile ve radyoterapi uygulanmaktadır.

Ses teli içine kanama

Ses teli içine kanama genelde kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde yoğun ses kullanımı sonrasında ortaya çıkar. Diğer sık görülen hasta gurubu ise pre menstruel dönemdeki kadınlardır. Genelde hor ses kullanımı sonrasına ani gelişen ses kısıklığı olur ve yaklaşık 5-7 gün boyunca devam eder. Tedavisinde ses istirahati önerilir. Yoğun kanama durumunda ses teli içindeki birikmiş pıhtılaşmış kan boşaltılmaktadır.

İletişim ve Randevu İçin…
Benimle Whatsapp, Telefon ve E-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Elad Azizli

DOKTORUMUZA SORUN

Doğru, Ahenkli ve Uyumlu Ses

Sesimiz, günlük hayatın akışında aslında hiç de farkında olmadan sürekli olarak kullandığımız, çok önemli bir iletişim enstrumanımızdır. Otoriter, ahenkli ve fiziğimize ve karakterimize uygun bir ses tonu, hayattaki başarımızı arttıran en önemli faktörlerden biridir. Tok ve doygun bir ses, her zaman dikkat çeker. Estetik ses cerrahileri, size uygun ses tonunu yakalamayı amaçlayan, ses tellerine uygulanan titiz cerrahilerdir.

Fiziğinize, karakterinize, kısacası size uygun olan doğru ses tonu, doğru kapıları açmanıza yardımcı olur.

Op. Dr. Elad Azizli
KBB & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Doktora sorun
Fiyatlar ve Uygulama hakkında bilgi alın.
BİLGİ ALIN
close-link

close-link
FİYAT AL
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram