BURUN ESTETİĞİ - RİNOPLASTİ

Estetik Burun Ameliyatı

İletişim Bilgilerim

Telefon: 0532 514 2488
E-posta: info@eladazizli.com

DOKTORUMUZA DANIŞIN

Rinoplasti nedir?

Rino – burun, plasti – şekil veya form vermek kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır ve buruna şekil vermek anlamına gelmektedir. İngilizcede “nose job”,  türkçede “burun estetiği” olarak bilinmektedir. Bu ameliyatta burun sırtı, kanatları, ucu, deliklerine şekil verilmektedir.

Septoplasti nedir?

Septum – burun boşluğunu sağ ve sol boşluk olmak üzere ikiye ayıran önde kıkırdak, arkada ise kemikten oluşan ve normalde düz olması gereken bir yapı, plasti – şekil veya form vermek kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Burun tıkanıklılığına neden olan septum eğriliklerini düzeltmeği amaçlayan bir ameliyattır. Burundan kıkırdak ve kemik alınması olarak da bilinmektedir. Burun içinden yapılan bu ameliyattan sonra burun şeklinde değişiklik olmaz.  Bu ameliyatta burun şekli değişmediği için morarma ve şişme de olmamaktadır.

Septorinoplasti nedir?

Hem burun içindeki problemli (eğri, kırık kıkırdak ve ya kemiği) düzeltmek aynı zamanda burun dışındaki şekil bozukluğunu (kemer, burun ucu düşüklüğü, burun kanatlarında deformasyon) düzeltmeye yönelik cerrahidir. Yani bu ameliyatta burunun hem içi hem de dışındaki problemler düzeltilmektedir.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra ne kadar ağrım olur?

Sanılanın aksine rinoplasti ağrılı ameliyat değildir. Her ne kadar burun sırtındaki kemiklere çeşitli yöntemlerle şekil veriyor olsak da (törpüleme, burun yan duvar kemiklerinin düzeltilmesi) artık kullanılar modern ameliyathane malzemeleri ile ameliyat sonrasında ağrı minimum düzeyde olmaktadır. Ağrı eşikleri kişiden kişiye fark ettiği için her hastada ağrı düzeyleri de farklı olacaktır.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra  ne kadar şişme ve morarmam olacak?

Ameliyat sırasında burun sırtındaki kemerin törpülenmesi ve burun kenarlarındaki kemiklerin şekillendirilmesi sırasında kemik içinden ve çevre yumuşak dokulardan sızan kan, gözaltı çukurlarına kaçar. Bu durum ameliyat sonrasında üst ve alt göz kapaklarında morarma ve şişmeye neden olur.

Morarma ve şişmenin olması hastanın ağrısı vardır anlamına gelmez. Morarma ve şişme modern cerrahi aletler (piezo cerrahi, tur, motor) kullanılmaya başladıktan sonra minimum düzeyde görülmekte olup ortamala 5-7 gün sonra kaybolmaktadır. Morarmaya neden olan diğer bir neden ise hastanın cilt yapısının morarmaya yatkın olmasıdır.

Özellikle beyaz tenli kişilerde ameliyat sonrası morluk biraz da fazla görmekteyiz.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra burnumda tampon olacak mı? 

Ameliyat sonrasında çoğu zaman artık tamponlara ihtiyaç olmamaktadır. Son yıllarda tamponların yerine silikon splintler yaygın kullanılmaya başlamıştır. Silikon splintler elastik, dokulara yapışmayan, üzerinde nefes alıp vermeyi sağlayan borunun olduğu malzemelerdir ve çıkarılması kesinlikle ağrısızdır.  Ameliyatınızın ikinci ve üçüncü gününde cerrahınız tarafından çıkarılmaktadır.  Silikonların üzerindeki borular sayesinde ameliyattan hemen sonra bile nefes alabiliyorsunuz.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatı kaç saat sürer?

Burundaki probleme göre değişmekle birlikte ameliyat 3-4 saat arasında sürmektedir.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra ne zaman taburcu olurum?

Ameliyat sonrasında iyi hisseden hastalar aynı günde, dinlenmek isteyen hastalar 1 gece kaldıktan sonra taburcu edilmektedir.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından sonra beni nasıl bir süreç bekliyor?

 Ameliyat günü ve ya ertesi gün taburcu olacaksınız. Ameliyatınızın ikinci veya üçüncü gününde doktorunuz burun içindeki silikonlarınızı almak için sizi çağıracaktır. Burun sırtındaki atel 5. veya 7. günde alınmakta ve ya değiştirilmekte ve bandlar yapıştırılmaktadır. On gün sonra burundaki bütün bandlar ve ya atel çıkarılmaktadır.

Burun ucu ve içindeki dikişler 15-20 gün içinde kendiğinden dökülecektir. Bundan sonra doktorunuz tarafından takipe alınacak ve belirli aralıklarla kontrole çağırılacaksınız.

Ameliyattan 10 gün sonra rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyatan sonra 2 ay boyunca gözlük kullanmamanız gerekecek. Ameliyattan 2 gün sonra vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Saçlarınzı ise kuaförde yıkatmanız gerekecek. Ameliyatınızdan 5-6 gün sonra normal duş alabilirsiniz. Ameliyatınızdan 10-15 gün sonra denize ve havuza girebilirsiniz.

Ameliyatınızın ikinci gününden itibaren istediğiniz herşeyi yiyip içebilirsiniz. Göz altında morarmalarınız varsa morarmalar geçene kadar güneşe çıkmamanız veya şapka kullanmanız gerekecektir.  Ameliyatınızdan 10 gün sonra uçağabilirsiniz.

Septorinoplasti / Rinoplasti ameliyatından önce burnumun nasıl bir şekil alacağını görme şansım var mı?

Ameliyattan önce doktorunuz tarafından fotoğraflarınız çekilecek ve burnunuzdaki problemler ortaya konulacaktır. Sonra görsel simulasyon programı ile (genelde Photoshop) buruna yapılacak ameliyat planlanacaktır. Burnunuzda değişmesini istediğiniz kısımları doktorunuzla tartışacak ve tercih ettiğiniz bir burun şekli belirlenecektir. Ameliyat sırasında planlanan buruna en yakın burun yapılmaya çalışılacaktır.

İletişim ve Randevu İçin…
Benimle Whatsapp, Telefon ve E-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Elad Azizli

DOKTORUMUZA DANIŞIN

Estetik ve Fonksiyonel bir Burun

Burun, hem nefes almak gibi hayati bir görevi üstlenen, hem de estetik açıdan çok önemli bir organımız. İçinde bulundurduğu kritik yapılar, hayat kalitemizi büyük ölçüde etkilerken, şekli de dış görüntümüzü etkilemekte. Bu karmaşık organın estetik işlemleri, büyük bir titizlik, estetik kaygı ve hastanın isteklerinin gerçeğe uyarlanması ile harmanlanarak yapılmakta.

Estetik burun ameliyatları ile yüzünüze uyumlu, rahat nefes alan ve hastanın sonuçlardan mutlu olduğu bir burun ortaya çıkarmak tüm cerrahların hedefidir.

Op. Dr. Elad Azizli
KBB & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Doktora sorun
Fiyatlar ve Uygulama hakkında bilgi alın.
BİLGİ ALIN
close-link

close-link
FİYAT AL
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram